Telefon

0532 418 32 88

Çalışma Saatleri

HAFTA İÇİ: 10:00 - 17:00

Diğer Yazılar

#
Uzmanlık Alanlarımızdaki Göz Hastalıkları
    K. Selim TÜZÜN, 1970 yılında Ankara’da doğmuştur. 1995 yılında Ankara
#
FEMTOSANİYE LAZER (INTRALASE)
    Femtosaniye Lazer (Intralase) Nedir?  Femtosaniye Lazer; miyop, hipermetrop, astigmat gibi kırma
#
YÜZEY LAZER TEDAVİLERİ
(PRK & LASEK)
    Yüzey Lazer Tedavileri (PRK & LASEK & No Touch Laser)
#
AKILLI LENSLER
    Halk arasında “Akıllı Lens” diye adlandırılan göz içi lensler, aslında

AKILLI LENSLER

#

Halk arasında “Akıllı Lens” diye adlandırılan göz içi lensler, aslında uzun zamandan beri katarakt ameliyatlarında uygun hastalar için kullanılmaktadırlar. Yeni nesil akıllı lensler ise tek bir odak probleminin değil çoklu odak problemlerinin çözümüne yönelik imkan sunmaktadırlar.

Akıllı Lens (Göz İçi Lens) Nedir? Akıllı Lenslere Neden İhtiyaç Duyulur?
Her insanda gözün içinde doğal bir lens vardır ve bu lens hem saydam hem de elastiktir. Her yakına ve uzağa bakışta bu lens, esnekliği sayesinde şekil değiştirerek bakılan mesafeye odaklanabilmektedir. Bu sayede hem uzağı hem de yakını görürüz.

İlerleyen yaşla beraber gözün içindeki doğal lens önce esnekliğini kaybeder. Bir süre sonra yakına bakarken şekil değiştiremez ve yakına odaklanamaz. Zaman geçtikçe daha ileriki yaşlarda ise saydamlığını da kaybeder ve katarakt oluşur.

Yaklaşık 40 yaş civarında esneme özelliğini kaybeden kendi doğal göz içi lensimiz yenisi ile değiştirilebilir bir lenstir. Deforme olan doğal lensimizin yerine Akıllı Lens adı verilen yapay bir mercek yerleştirilir. Bu yeni lens artık hem uzağa, hem ara mesafeye hem de yakına odaklanabilecektir. Akıllı Lens (Göz İçi Lens) takılan hastada ileride katarakt oluşmaz.

Akıllı Lensler Nasıl Çalışır?
Göze farklı mesafelerden giren ışık gözümüzde var olan doğal lensten kırılarak retinadaki tek bir odak noktasında birleşir. Böylece bizlerde görüntüyü algılamış oluruz. Gözümüzdeki doğal lensimiz bunu farklı odak noktalarına göre kendisini esneterek yapmaktadır. Akıllı lens için de aynı prensipler geçerlidir. Uzak, yakın, orta mesafeden gelen ışığı tek bir lens ile odaklamayı imkanlı kılmaktadır. Akıllı Lensler ile kişinin netlemede problem yaşadığı odak mesafelerine uygun ayarlama yapmak mümkündür. Ayrıca akıllı lensler kişinin göz tipine göre de seçilebilmektedir. Yani akıllı lensler kişinin ihtiyacına göre özelleştirilebilmektedir. Böylece birden çok farklı mesafeli gözlük ihtiyacını ortadan kaldırmaktadırlar.

Akıllı Lens Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?
40 yaşını geçmiş uzakta veya yakında ya da her ikisinde görme sorunu yaşayan ve ara mesafelerde görme sorunu yaşayan hastalar tedavi için adaydır. Akıllı Lens takılan her göz kendi başına hem uzağı hem yakını görebilecektir.

35-40 yaşından daha genç olanlarda ise göz numarası eğer lazerle düzeltilemeyecek kadar çok yüksekse Akıllı Lens tedavisine başvurulabilmektedir.

Daha önce göz lazer operasyonu geçirmiş kişiler de, eğer göz içi lenslerindeki deformasyon nedeniyle görme azalması, uzağı veya yakını görememe sorunu yaşıyorlarsa Akıllı Lensi tercih edebilirler.

Eğer kişide katarakt varsa ve hem uzak hem de yakını gözlüksüz görmek istiyorsa yine Akıllı Lens uygulanabilmektedir

Akıllı Lens Operasyonu Nasıl Gerçekleştirilir?
Akıllı lens tedavisi, kataraktı olan hastalara ameliyat esnasında çok odaklı lensin koyulması işlemidir. Bu işlem sayesinde hastanın ameliyat sonrası gözlük ihtiyacı ortadan kalkar.

Gözlük kullanmak istemeyen 40 yaşını geçmiş uzak ve yakında görme problemi yaşayan ve lazer işlemine uygun olmayan kişilerde, henüz katarakt problemi yaşamasalar da erken katarakt ameliyatı ile Akıllı Lens yerleştirilerek farklı mesafeler için olan görme problemleri ortadan kaldırılabilmektedir.

Akıllı lens ameliyatı yapılırken kullanılan yöntem fakoemülsifikasyon yöntemidir. Her bir göz, ayrı günlerde yaklaşık 10 dakika süren bir işleme tabi tutulmaktadır. İlk olarak gözün, anestezik göz damlası ile uyuşturulması sağlanmaktadır. Bu şekilde hastalar işlem sırasında herhangi bir acı ve ağrı hissetmez. Genel anestezi, bayıltma veya hastanede yatma söz konusu değildir. Operasyonda gözün içindeki lensin yuvasına Akıllı Lens takılır. Ameliyat sonrası göz bandajlanır ve hastalar evlerine gidebilmektedirler. Bir gece göz bantlı kalır ve ertesi gün gözden bandaj alınır. Hasta aynı gün görmeye başlar. Birkaç gün içinde diğer göze de aynı işlemler uygulanarak tedavi sonlandırılmaktadır.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Hastalara reçete edilen göz damlalarının düzenli kullanımı önemli bir husus arz etmektedir. İlk bir hafta yüz üstü yatılmamaya dikkat edilmelidir. 5 gün süresince göz suyla temas ettirilmemelidir. Hastalar 2 gün sonra rutin iş hayatlarına dönebilmektedirler. Ertesi gün hastanın ilk kontrolü hekim tarafından gerçekleştirilir. Rutin kontroller ise bir ay sonra ve 6 ay sonra şeklinde devam etmektedir.

Çok Odaklı Merceğin Önemi Nedir?
Akıllı lenslerin en önemli özelliği, ara mesafelerde görme sağlamalarıdır. Bilgisayar kullanım mesafesi, televizyon izleme mesafesi, mutfak tezgâhına erişim mesafesi gibi görme kalitesinin en önemli olması gereken mesafelerde de görüş sağlanmaktadır.

Akıllı lensler (çok odaklı göz içi lensler), katarakt tedavisi ve çok odaklı görme problemlerinin giderilmesinde kullanılmaktadırlar.

Akıllı Lens Fiyatları Ne Kadar?

Hastaların tüm mesafeler için göz kırma kusurlarının giderilmesine yardımcı olan akıllı lenslerin ücretleri, menşeine göre ve kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Bu unsurlar dışında akıllı lens ücreti belirlenirken göz önüne alınan bir diğer unsur, hastanın ihtiyaçlarıdır. Astigmatı olanlar ve numaralarına göre akıllı lens ücreti değişiklik göstermektedir. Ayrıca üretici firmaya göre de akıllı lens ücretleri değişiklik göstermektedir. Göz kırma kusurları dışında katarakt cerrahisinde de kullanılan akıllı lenslerin ücretleri belirlenirken tüm ameliyat maliyeti dikkate alınmaktadır. Ülkemizdeki diğer kurumlarda olduğu gibi kurumumuzdaki akıllı lens operasyonu kalitesi de Avrupa ve diğer batılı ülkelerdeki standartlardadır. Ancak akıllı lens fiyatlarının bahsi geçen ülkelerdeki kadar yüksek olması söz konusu değildir. Gözlerimiz her zaman en kaliteli malzemelerle birlikte en optimum tedavi ortamını hak etmektedir.